Azotany i azotyny – jaka różnica?

Azotany to substancje zwane inaczej solami kwasu azotowego. Występują w postaci krystalicznej i dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają silne właściwości utleniające. W przyrodzie występują jako minerały saletry. W przemyśle wykorzystuje się je jako nawozy mineralne do gleb, ale i jako dodatek do materiałów wybuchowych i produkcji barwników. Są popularne i tanie, ze względu na to, że ograniczają namnażanie się bakterii. Z tego powodu dodawane są do żywności w postaci zmienionej czyli azotynów. Azotyny same w sobie nie są szkodliwe. Ich spożycie nie powinno przekraczać 5 mg/kg człowieka, więc jeżeli zjemy nawet kilka buraków uprawianych na glebie nawożonej azotanem lub przetworzoną żywność – parówkę miernej jakości, nic nam się nie stanie. Azotany i azotyny – jaka różnica?

Azotyny – konserwanty

Na etykietach możemy znaleźć azotyn potasu – E249, azotyn sodu – E250, azotyn sodu – E251 oraz azotyn potasu – E252.  Są to szkodliwe substancje, które swoje właściwości toksyczne uwalniają podczas działania flory bakteryjnej.  Dostarczane w dużych ilościach powodują wytworzenie się nitrozoamin, posiadających działanie rakotwórcze. Tworzą się w żołądku ze względu na niskie środowisko kwasowo-zasadowe. Z żołądka, przedostają się do innych narządów, uszkadzają wątrobę, powodują owrzodzenia. Mogą nawet doprowadzić do krwawienia jelit oraz mają drażniące działanie na ich błonę śluzową.

Azotany i azotyny - jaka różnica?

Azotany – w glebie

Nawożone azotanem gleby przenikają do uprawianych na niej warzyw. Największe stężenie występuje w warzywach, które są uprawiane w szklarniach. Spor ilości możemy spotkać w sałacie, szpinaku, rzodkiewce, koperku, kalarepie. Jednakże nie sposób przejeść tyle warzyw, które zaszkodziłyby nam w takim stopniu, by zagrażały naszemu życiu. Jedynie kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze lub po prostu schorowane, powinny uważać.

Azotany i azotyny - jaka różnica?

Równowaga

Azotany mogą powodować niedotlenienie organizmu, czyli sinice, duszności, senność oraz spadek ciśnienia. Dlatego, warto kupować warzywa i owoce od lokalnych rolników, upraw bio i eko, które gwarantują mniejsze użycie nawozów. By ograniczyć ilość konserwantów w naszej diecie, zawierającej azotyny sprawa wydaje się prosta – ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej i po prostu niezdrowej, która szkodzi naszemu organizmowi. Im mniej chemii w naszym organizmie, tym lepiej dla nas. Czujemy się lepiej, procesy trawienia zachodzą poprawnie, mamy więcej energii i siły.

azontan azotyn gleba konserwanty suplementy warzywa

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sklep@realpharm.pl

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl