Cytrulina

Citrullus – arbuz

Cytrulina to związek organiczny, który pochodzi z grupy alfa-aminokwasów.  Łacińska nazwa to citrullus – arbuz, gdyż została wyizolowana po raz pierwszy właśnie z tego letniego owocu. Cytrulinę uzyskali japońscy naukowcy w 1914 roku. W 1930 roku została w pełni zidentyfikowana. Jest kluczowym półproduktem w cyklu mocznikowym, w którym amoniak przekształcany jest w mocznik. Jest to także produkt uboczny przy w reakcji katalizowanej przez NOS. Cytrulina jest wytwarzana z argininy przez enzym trichohyalinowy w wewnętrznej powłoce korzenia i rdzeniu mieszków włosowych. Arginina utlenia się do N-hydroksylo-argininy, by następnie utlenić się do cytruliny razem z uwalnianym tlenkiem azotu, dlatego cytrulina jest kojarzona z tak zwaną pompą mięśniową.

cytrulina, arbuz

Po dostaniu się do organizmu cytrulina jest przekształcana w L-argininę – aminokwas, który podnosi poziom tlenku azotu, powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych – stają się szersze, a nasz organizm jest lepiej ukrwiony, dotleniony, a tkanka mięśniowa regeneruje się znacznie szybciej.

Reguluje także przepływ krwi. Podczas stosowania cytruliny odczuwa się także mniejsze zmęczenie podczas treningów. Aminokwas niebiałkowy pozwala także zmniejszyć uczucie „zakwasów” – wraz z podwyższeniem współczynnika pH w naszym organizmie, zmniejsza się ilość kwasu mlekowego.

Im więcej cytruliny w naszym organizmie, tym mniejszy rozpad tkanki mięśniowej, dlatego też często dodaje się ją do różnych suplementów diety. Najlepiej pasuje do argininy, beta-alaniny oraz BCAA. Cytrulina wspomaga proces redukcji oraz nabierania suchej masy mięśniowej.

Arbuzy, cud natury!

Arbuzy to najbogatsze źródło naturalnej L-cytruliny, która znajduje się w miąższu i skórce. Dodatkowo arbuzy uzupełniają wodę w organizmie. Dwie szklanki soku z arbuza dziennie, zwiększają poziom argininy we krwi aż o 10%. Arbuz to 92% wody wraz ze związkami mineralnymi, gasi pragnienie oraz uzupełnia niedobór elektrolitów w organizmie. Jest dodatkowo niskokaloryczny, 100 g to tylko 30 kcal.

cytrulina, arbuz

Jedzenie arbuzów poprawi funkcję naczyń tętniczych, obniży ciśnienie we krwi, dzięki czemu zapobiegnie chorobom serca. Jest także bogaty w inne składniki, a przede wszystkim jest przepyszny. Arbuzy bogate są także w magnez, potas, witaminę A oraz C, zawierają także karotenoidy, dzięki nim, arbuz ma piękny czerwony kolor. Likopen – ich główny przedstawiciel, nie dopuszcza do utleniania się cholesterolu, obniża ciśnienie w żyłach i tętnicach, zmniejsza ilość wolnych rodników w naczyniach krwionośnych, przez co nie dochodzi do ich mechanicznych uszkodzeń.  Na 100 g arbuza występuje aż 4532 mikrogramów likopenu, więc wychodzi na to, że bardziej opłaca się jeść arbuzy, niż pomidory, które na 100 g mają tylko 2573 mikrogramy.

Korzystne działanie cytruliny na organizm

Cytrulina to najpopularniejszy składnik wszystkich suplementów diety ze względu na jej szerokie zastosowanie. Wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, co wiąże się ze zmniejszeniem katabolizmu oraz mniejszym zmęczeniem organizmu. Podczas jej przyjmowania poprawia się wydolność, a pierwiastki takie, jak potas, sód, magnez oraz wapń są wolniej wydalane z organizmu. Cytrulinę możecie znaleźć w sklepach z suplementami diety, możecie dostać także jabłczan cytruliny, ma podobne działanie.

cytrulina, arbuz

 

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl