Glutamina nie tylko na mięśnie

Glutamina wpływa także na kondycję włosów i skóry

Glutamina występuje w odżywkach białkowych przeznaczonych dla sportowców. Organiczny związek chemiczny z grupy alfa-aminokwasów jest niezbędny, gdyż jest składnikiem białek, które budują ludzkie ciało. Glutamina występuje naturalnie w naszym organizmie, jednak jej poziom spada wraz z wiekiem. Zapotrzebowanie na aminokwas zwiększa się wraz z wysiłkiem fizycznym lub stresem. Ma zbawienny wpływ na nasze mięśnie, ale także włosy! Wspomaga ich wzrost, ze względu na to, że dostarcza siarkę do komórek włosa, dlatego glutamina wpływa także na kondycję włosów i skóry.

Glutamina wpływa także na kondycję włosów i skóry, wlosy, włosy, glutamina, bcaa

Bierze udział w procesach metabolicznych

Odgrywa także kluczową rolę w metabolizmie azotu. Toksyczny amoniak powstający w przemianach aminokwasów w różnych tkankach jest asymilowany przez jego reakcję z kwasem glutaminowym, prowadzącym do powstania glutaminy. Enzym, który kontroluje tę reakcję jest nazywany syntetazą glutaminową.

Glutamina stanowi rodzaj magazynu amoniaku, który jest „odzyskiwany” poprzez przekształcenie tego aminokwasu z powrotem do kwasu. Proces ten jest częścią biochemicznych cykli syntetycznych wielu związków azotowych, odbywających się w organizmach żywych.

Glutamina uczestniczy w syntezie puryn, pirymidyn oraz wielu aminokwasów. W niekorzystnych warunkach dla organizmu (stres, choroba, wysiłek fizyczny) gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na L-glutaminę, co zmniejsza jej zapas. Organizm produkuje pewne ilości tego aminokwasu, lecz w warunkach dużego deficytu zaczyna pozyskiwać L-glutaminę m.in. z mięśni szkieletowych w wyniku reakcji katabolicznych. Oprócz tego, jest także prekursorem GABA, który wpływa na układ nerwowy.

Glutamina wpływa także na kondycję włosów i skóry, skora, skóra, glutamina, l-glutamina, bcaa

Kwas glutaminowy dostępny od ręki

By zwiększyć ilość glutaminy w naszym organizmie i zadbać o włosy oraz skórę należy przyjmować glutaminę z pożywienia. Wszystkie rośliny, zawierają glutaminę, tak samo, jak produkty zwierzęce i mleczne. Jednak najwięcej aminokwasu znajduje się w: szpinaku, pietruszce, wołowinie, drobiu, rybach, jajkach, produktach mleczarskich, w niektórych owocach także.

Produkt 100 g Kwas glutaminowy (mg)
Żelatyna 9 227
Parmezan 8 706
Mąka sojowa pełnotłusta 8 330
Mleko odtłuszczone w proszku 6 951
Zarodki pszenne 6 164
Nasiona słonecznika 5 442
Orzechy arachidowe 5 399
Łosoś wędzony 5 141
Migdały 5 102
Nasiona lnu 4 913
Twaróg chudy 4 345
Orzechy pistacjowe 4 333
Soczewica czerwona, suche nasiona 4 308
Mak niebieski 4 205
Nasiona sezamu 4 200
Groch, suche nasiona 4 107
Kabanosy 4 094
Pestki dyni 3 756
Mąka pszenna, typ 500 3 632
Szynka wołowa, gotowana 3 337
Otręby pszenne 3 336
Kakao w proszku, 16% 3 278
Jaja kurze 1 648
Chleb żytni sitkowy 1 252
Bób 1 192
Jogurt naturalny, 2% 885
Brukselka 616
Suszone morele 568

*kwas glutaminowy uczestniczy w przemianach azotowych, zmienia się w glutaminę.

Aminokwasy, które są dobre dla skóry i włosów należy dostarczać przede wszystkim z pożywienia, nie w postaci suplementów, z naturalnych źródeł. Jeżeli zaś chcemy wspomóc nasze mięśnie podczas budowania masy mięśniowej lub ochronić je podczas redukcji powinniśmy sięgnąć po aminokwasy. Wskazane jest także spożywanie produktów z wysoką zawartością argininy lub kwasu glutaminowego.  Dzięki L-glutaminie skóra nabierze blasku, włosy staną się odżywione, a wszystko to dzięki ogólnodostępnym produktom.

Glutamina wpływa także na kondycję włosów i skóry

 

glutamina l-glutamina odzywki skora włosy zdrowie

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl