Jaką wodę wybrać?
Woda jest podstawowym składnikiem naszej diety, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową i nawadnia nasz organizm, dbając o elastyczność skóry. Jaką wodę wybrać?
Woda butelkowana ma podobne właściwości do tej z kranu, jednakże wody butelkowane mogą dostarczać do organizmu znacznie więcej składników mineralnych oraz składników odżywczych. Zawierają także dużo węglowodanów, które niwelują nadkwasotę, pomagają także obniżać stężenie glukozy, zmniejszają wydzielanie acetonu i wpływają na działanie insuliny. Posiadają bogaty skład mineralny, w wodach butelkowanych znajduje się znacznie więcej wapnia, magnezu, żelaza, jodu, które uzupełniają codzienną dietę.
Woda źródlana
Woda źródlana – nisko-mineralizowana, to połączenie wody mineralnej i źródlanej. Składem nie różni się od tej, która płynie z kranu, więc zdecydowanie nie należy przepłacać. Obie przynoszą takie same korzyści. Warto jednak zwrócić uwagę na stan wodociągów w naszym mieście i rur w naszym domu. Jeżeli woda z kranu posiada metaliczny posmak, nie należy jej spożywać.
Woda mineralna
Woda mineralna, to ta, która zawiera wapń, magnez, potas oraz sód. Wyróżniamy kilka stopni jej mineralizacji: nisko, średnio lub wysoko-zmineralizowana. Należy sprawdzać skład oraz ilość poszczególnych minerałów. Potas obniża ciśnienia krwi, poprawia pracę mózgu, serca, układu nerwowego i krążenia. Woda, która zawiera więcej magnezu odstresują nas i wyciszą układ nerwowy. Wapń i magnez chronią dodatkowo serce. Kobiety w ciąży oraz karmiące zdecydowanie powinny wybierać wodę mineralną.
Woda gazowana
Woda gazowana posiada przyjemne dla podniebienia bąbelki. Pomaga także przy niestrawności, zaparciach. Jednakże sprawia, że jesteśmy szybciej głodni – bąbelki powodują, że przestajemy czuć się pełni. Woda jest wysoko nasycona dwutlenkiem węgla – rozpycha jelita, powoduje wzdęcia i spożywanie jej w nadmiernych ilościach może powodować dyskomfort w żołądku. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, kobiety w ciązy oraz karmiące zdecydowanie nie powinny jej pić.
Woda smakowa
Woda smakowa – zdecydowanie odpada, gdyż jest to woda z cukrem. Zawiera mnóstwo substancji słodzących, konserwujących, barwników i związków chemicznych. Jeżeli macie ochotę na słodki napój, polecamy lemoniadę z odrobiną miodu.
Przede wszystkim woda musi być czysta!
Woda odpowiada za przebieg wszystkich reakcji w naszym organizmie. Niedobory minerałów zwiększają ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia oraz osteoporozę. Każda woda jest zdatna do picia, pod warunkiem, że jest czysta i zawiera wszystkie składniki mineralne. Może to być woda z kranu, butelki, ze źródła. Pijąc wodę utrzymujemy nasz organizm w dobrej kondycji i zapobiegamy odwodnieniu.