Lipcowa morwa

Co to jest?

Morwa przez wielu z Nas może być kojarzona z drzewkiem z dziwnymi białymi owocami, które, gdy bliżej się przypominają jeżyny. Morwa należy do rodziny morwowatych, pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Wyróżniamy jej dwie odmiany: białą oraz czarną, obie mają wysoką wartość odżywczą. Morwa od wielu wieków była stosowana w afgańskiej medycynie ludowej – przynosiła ulgę w stanach osłabienia organizmu, zbijała gorączkę, a także działała moczopędnie oraz pobudzała laktację. Do Europy morwa zawitała w XI wieku.

Lipcowa morwa co to jest?

Drzewo Morwy może osiągnąć nawet 15 m. Owoce wyglądają jak mniejsze, chude jeżyny, mają wielkość maliny i mogą mieć barwę od białej do ciemnofioletowej. Są jadalne – słodkie, lekko mdłe. Zawierają glukozę, fruktozę, maltozę i sacharozę – cukry proste. Oprócz tego są bogate w witaminy grupy B – B1, B2, B6 oraz witaminę PP. Świeży owoc, prosto z drzewa, to źródło witaminy C, wapnia oraz żelaza; suszony zawiera dodatkowo żelazo, chrom i miedź. Zwierają ryboflawinę, kwas askorbinowy, niacynę, antocyjany i alkaloidy. Co ciekawe, owoce morwy bogate są w aminokwasy: treoninę, leucynę, argininę, metioninę, prolinę, histydynę, niektóre z nich możemy spotkać w popularnych suplementach diety dla sportowców. „Jeżyny” to także kwas asparaginowy, tryptofan, fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, cynk i mangan. Obecna w owocach cyjanidyna, powoduje mniejsze ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Zaś kwercetyna i antocyjany obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL i zmniejszają ryzyko występowania chorób układu wieńcowego i miażdżycy.

Lipcowa morwa co to jest?

Owoce można jeść surowe, jak i suszone.

Tabela dla owoców surowych w 100 g:

Składnik odżywczy Zawartość w 100 g // 321 kcal
Białko 10.7 g
Tłuszcze 1.8 g
Węglowodany 78.6 g
Błonnik 14.3 g
Witamina A 153.3 µg
Witamina C 398 mg
Wapń 286 mg
Żelazo 18.4 g

Tabela dla owoców surowych w 100 g:

Składnik odżywczy Zawartość w 100 g // 428.6 kcal
Białko 17.5 g
Tłuszcze 11.8 g
Węglowodany 61.7 g
Błonnik 14 g
Witamina B2 1.6 mg
Witamina C 16 mg
Miedź 0.31 mg
Żelazo 28.2 g
Chrom 572 µg

Zalety

Suszona morwa ma bardziej słodki smak niż surowa, dostarcza także znacznie więcej żelaza, które wspiera utrzymywanie prawidłowych funkcji poznawczych. Wpływa także na samopoczucie, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz znużenia. Jest niskokaloryczna a badania przeprowadzone przez H. Hartwella (laureata nagrody nobla z medycyny z 2001 roku), potwierdziły pozytywny wpływ morwy przy leczeniu cukrzycy oraz walce z otyłością.

Morwa dzięki flawonoidom usuwa z organizmu wolne rodniki, posiada działanie przeciwnowotworowe. Zawarte w niej pektyny wpływają na prawidłową pracę jelit, a garbniki sprawdzają się przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy – mają właściwości ściągające.

Lipcowa morwa co to jest?

Sok z morwy może sprawdzić się przy anemii, obfitych krwawieniach, problemach sercowo-naczyniowych ze względu na wysoką zawartość żelaza.  Herbaty z morwą wspomagają odchudzanie.
„Jeżyny” wykorzystywane są w ciastach, tartach, winach i herbatach ziołowych. Roślina zawiera resweratrol, który znajduje się w korze pędu – jest on także wykorzystywany w produkcji.  Owoce morwy czarnej mają nieco silniejszy smak w porównaniu do owoców morwy białej. Liście, które także są zdrowe, wraz z owocami, są sprzedawane w różnych postaciach, jako suplementy diety.

Owoce morwy to samo zdrowie. Zawierają podstawowe składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.  Resweratrol z jej korzenia jest znany z tego, że redukuje objawy starzenia. Lipcowy owoc już niedługo pojawi się w Polsce i należy skorzystać z jego dobrodziejstwa. Z morwy można zrobić dżemy, soki lub jeść je suszone.

jeżyny lipcowa morwa owoce suplementy

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl