Olej palmowy

Gdy sprawdzamy etykiety produktów w sklepie w zasadzie normą jest to, że pojawia się na niej olej palmowy. Występuje teraz we wszystkich produktach spożywczych, przede wszystkim w słodyczach, konserwach, galaretkach i gotowej żywności. Olej palmowy pochodzi z nasion palmy oleistej. Ziarna mieli się i tłoczy. Olej nabiera koloru dojrzałej pomarańczy, jest zdrowy, zawiera mnóstwo antyoksydantów, beta-karotenów i witaminę E. Niestety, to proces rafinacji zabija wszystkie drogocenne składniki. Po poddaniu obróbce termicznej staje się twardą masą, kolorem przypominającą kostkę masła. I niestety, w tej postaci, jest niezdrowy i szkodliwy dla zdrowia.

Olej palmowy

Bardzo dużo tłuszczu

Olej palmowy zawiera aż 45% nasyconych kwasów tłuszczowych, których zbyt duża ilość powoduje wzrost złego cholesterolu LDL. Gdy w naszym organizmie jest zbyt dużo cholesterolu LDL jesteśmy narażeni na choroby układu krwionośnego, zawały serca i cukrzycę typu II. Zważając, że rafinowany olej palmowy pojawia się dosłownie wszędzie, powinniśmy szczególnie na niego uważać. Producenci na etykietach, choć zarzekają się, że olej, którego używają jest zdrowy, nie podają do informacji, że jest to olej rafinowany.

Olej palmowy

Szkodliwe plantacje

Ziarna, z których pozyskuje się olej palmowy, uprawiane są na terenach powycinkowych lasów tropikalnych. Dla jego otrzymania karczowane są lasy, a środowisko jest niszczone. Na terenie Indonezji, w związku z uprawą palm, zanikają naturalne lasy, zwierzęta tracą schronienie np. orangutany, które upodobały sobie szczególnie drzewa palmy jako schronienie. Olej palmowy jest wykorzystywany w procesie produkcyjnym ze względu na to, że jest bardziej trwały i można przechowywać go znacznie dłużej niż inne oleje. 1 hektar plantacji palm to 10 razy więcej oleju; z 1 hektara można wyprodukować rocznie ok. 3,8 ton oleju, który jest niezwykle wydajny i tani w produkcji.

Olej palmowy

Olej palmowy zalał rynek spożywczy

Olej znajduje się w gotowych zupkach, daniach, frytkach, mrożonych i panierowanych rybach, mleku w proszku, batonikach, ciasteczkach, herbatnikach. Należy uważnie śledzić etykiety produktów w sklepach i wybierać te, które nie zawierają oleju palmowego. Jednak, mimo wszystko, najlepiej przygotowywać posiłki samodzielnie. Są zdrowe, nie zawierają konserwantów, a my sami, dzięki gotowaniu dowiadujemy się więcej o sposobach żywienia, szukając w internecie przepisów. Jeżeli jednak nie mamy czasu, by przygotować 5 posiłków, należy wybierać produkty z zaufanych źródeł, korzystać ze sprawdzonego cateringu, który nie zawiera szkodliwych substancji.

Olej palmowy

Klucz do zdrowia to zbilansowana dieta

Nasza dieta powinna dostarczać łącznie do 30% wartości energentycznej pochodzącej z różnych tłuszczy. Najzdrowsze dla ludzkiego organizmu są tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w rybach, czyli omega-3 i omega-6. Dostarczając je do organizmu powinniśmy szczególnie zadbać o ich odpowiednie proporcje. Jeżeli chodzi o nasycone kwasy tłuszczowe, to ich ilość nie powinna przekraczać 20 g dziennie. Nie powinniśmy także eliminować tłuszczy z naszej diety, ze względu na to, że są transporterem składników odżywczych takich, jak witaminy i minerały. Tłuszcze odgrywają bardzo istotną rolę jeżeli chodzi o gospodarkę hormonalną, zwłaszcza u kobiet. Nie dostarczanie ich do organizmu, może spowodować zaburzenia miesiączkowania nawet na kilka miesięcy, a nawet do utraty okresu na rok. Oczywiście, wszystko w nadmiarze i niedoborze szkodzi. Jeżeli raz, na jakiś czas zjemy produkt, który zawiera w sobie olej palmowy, nic nam się nie stanie. Jednakże, jeżeli jesteśmy na diecie „gotowej” kupujemy gotowe obiady, kanapki, drożdżówki i inne przekąski powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład. Dostarczanie zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych jest niezdrowe i powoduje wysoki poziom szkodliwego cholesterolu LDL.

olej plamowy
cholesterol choroby dieta hdl krwionosny ldl olej plamowy suplementy uklad zdrowie

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl