Sen – najważniejszy czas dla organizmu

Sen to najważniejszy czas dla naszego organizmu, który musi się zregenerować po ciężkim dniu. Jest to także odpoczynek dla mózgu. Zdrowy sen to podstawa zdrowego trybu życia, jego zaburzenia powodują problemy zdrowotne. Osoby, które cierpią na bezsenność częściej narażone są na depresję. Spada także odporność. Zaburzenia snu powodowane są zazwyczaj stresem, problemami w pracy, w domu, wpływa to na nasz stan emocjonalny i doprowadza do rozregulowania naszego dziennego trybu. Jednak często, przyczyna zaburzeń snu jest znacznie prostsza. Może to być ostre światło latarni, które wpada przez nasze okno, niewygodny materac, gryząca pościel lub źle dobrany proszek, o bardzo intensywnym zapachu. By smacznie spać, należy zadbać o higienę snu dlatego, przygotowaliśmy dla Was kilka zasad, które pomogą Wam lepiej spać i być wypoczętym.

Higiena snu

By dobrze i zdrowo spać, należy przewietrzyć sypialnię. Chłodniejsze powietrze ułatwia zasypianie. Podczas snu temperatura ciała spada, a przykrycie się ciepłą kołdrą i lepszy dopływ tlenu, uśpi nas znacznie szybciej. Nikt z nas nie lubi spać w gorącym pomieszczeniu, zwłaszcza latem. Uchylone okno, przewietrzone mieszkanie to gwarancja dobrego snu.

Sen - najważniejszy czas dla organizmu

Każdy z nas śpi inaczej. Jedni lubią miękkie, wręcz zapadające się materace, inni twarde, wojskowe łóżka, które nawet nie uginają się pod ciężarem ciała. Należy zadbać o wygodny materac dla siebie, ale także zdrowy dla naszego kręgosłupa oraz taki, który dostosowuje się do kształtu naszego ciała. Oferta sklepów jest bogata, jednak powinniśmy wybierać materace bonellowe, czyli takie z gęsto występującymi sprężynami, splątanymi ze sobą na płasko.

Sen - najważniejszy czas dla organizmu

Ciiii… śpi…

Panowie, najczęściej, uwielbiają zasypiać przed telewizorem. Głos powoli milknie, a my oddajemy się w objęcia Morfeusza. Telewizor nadal działa, a my śpimy, wbrew pozorom są to fatalne warunki do spokojnego snu. Sen najlepszy jest w ciszy. Wiemy, że może być wam ciężko zasnąć, jeżeli jesteście nieprzyzwyczajeni, ale organizm wypocznie lepiej, będzie bardziej zrelaksowany, gdy mózg będzie wypoczywał w ciszy i nie rejestrował niepożądanych dźwięków, które mogą was wybudzić i zaburzyć fazę REM. Przejście przez wszystkie fazy snu, najważniejszą REM – jest kluczowe dla bycia wypoczętym i pełnym sił na drugi dzień.

Noc w okresie letnim trwa dość krótko dlatego, powinniśmy zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Im ciemniej tym lepiej. Osoby, które są wrażliwe na światło powinny kupić sobie maseczkę zasłaniającą oczy.

Sen - najważniejszy czas dla organizmu

Warto zadbać także o wygodną kołdrę oraz pościel. Nie powinna uczulać, a materiał nie powinien być prany w intensywnie pachnących proszkach i płynach do płukania. Środki piorące, które mają wyrazisty zapach, często uczulają, boli nas od nich głowa. Warto kupować płyn oraz proszek o delikatnej woni, która uspokaja i wycisza.

Podczas snu mózg intensywnie pracuje. Warto zadbać o wygodne ułożenie, wywietrzony pokój, wygodną pościel, ciszę i ciemność. Możemy skorzystać z opasek na oczy, które będą blokowały światło słoneczne. Jakość snu znacznie się polepszy. Jeżeli nadal odczuwacie ból pleców po przebudzeniu to znak, że to już definitywnie pora kupić nowe łóżko lub materac zważając, że człowiek spędza od 6 do 8 godzin dziennie właśnie na spaniu!

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl