Soja a estrogen u mężczyzn

Soja jest najczęściej wykorzystywana w diecie wegetariańskiej, gdyż jest alternatywą dla białka zwierzęcego. Z soi możemy zrobić w zasadzie wszystko, kotlety, pasztet, dodać do sałatki, zrobić tofu oraz mleko. Jest uniwersalna, jednak coraz częściej pojawiają się artykuły badające problem: soja a estrogen u mężczyzn.

Soja a ginekomastia

O soi krąży przekonanie, jakoby przyczyniała się do zmian w okolicach mięśni klatki piersiowej u mężczyzn. Przykładem jest problem Jamesa Pierce’a, którego klatka piersiowa przybrała kobiecych kształtów, stracił owłosienie typowe dla mężczyzn, zanikła erekcja oraz związany z nią popęd seksualny. Jego poziom estrogenu we krwi także wzrósł. Nikt nie umiał wytłumaczyć tego fenomenu, dopiero po przeanalizowaniu jego codziennej diety, odkryto, że Pierce wypija aż 3 litry mleka sojowego dziennie! James wybrał mleko sojowe ze względu na nietolerancję laktozy, które z czasem, tak mu posmakowało, że zwiększał ilości wypijanego napoju. Doprowadziło to do zaburzeń w jego ciele, ginekomastii oraz problemów ze zdrowiem.

Soja a estrogen u mężczyzn

Zaburzenia, które powoduje

Co ciekawe, nie ma jednoznacznych badań, które potwie

rdziłyby związek między spożywaniem produktów sojowych, a niepłodnością, czy innymi zaburzeniami. U mężczyzn spożywających soję nie zmniejszyła się ilość oraz ruchliwość plemników; stężenie testosteronu pozostało w normie. Zmieniła się tylko koncentracja spermy, która była zależna od spożywanej soi.

Błędna teoria o rzekomym spadku testosteronu wynika z przekonania, że fitoestrogeny zawarte w soi, zachowują się identycznie, jak żeńskie estrogeny produkowane przez jajniki. A to błąd. Naturalne związki pochodzenia roślinnego, wykazują zdolności antyutleniające, grzybobójcze oraz mają działania estrogennopodobne. Faktycznie w budowie przypominają żeńskie hormony płciowe, ale te, występujące w receptorach ER-beta, które znajdują się w nerkach, naczyniach krwionośnych, mózgu, płucach oraz pęcherzu moczowym, a nie w jajnikach. Działanie fitoestrogenów jest znacznie słabsze niż estrogenów, dlatego, żeby wywołać reakcję, która będzie przybliżona do ich działania, należałoby zjeść olbrzymie ilości soi, co ewidentnie jest zaburzeniem odżywiania.

Soja a estrogen u mężczyzn, soja mleko

Soja i jej zastosowanie

Soja w postaci białka sojowego jest wykorzystywana w gastronomii – jest popularnym wypełniaczem, który dodaje się na przykład do parówek. Z białka sojowego korzysta także przemysł sportowy. Jest dodawane do odżywek białkowych, które są zamiennikiem posiłku zaraz po treningu w celu utrzymania masy mięśniowej. Najpopularniejszymi dodawanymi do odżywek białkami skoncentrowanymi w proszku są także kazeina oraz serwatka. Mają pochodzenie zwierzęce i są droższe od soi. Badania pokazują, że wartość biologiczna białka z soi jest znacznie niższa niż ta z kazeiny, czy też serwatki. Co więcej, soja w mniejszym stopniu przyczynia się do syntezy protein.

Chorujesz? Pomiń soję w diecie

Jednakże, osoby cierpiące na dnę moczanową powinny wystrzegać się produktów sojowych ze względu na dużą ilość puryn. Dodatkowo, spożywanie dużej ilości produktów zawierających soję, przyczynia się także do spadku poziomu jodu w organizmie, co prowadzi do niedoczynności tarczycy. Osoby cierpiące na choroby tarczycy muszą wykluczyć spożywanie soi, ponieważ obniża skuteczność działania leków.

Nasion soi nie należy spożywać surowych – są toksyczne.

Soja a estrogen u mężczyzn, soja

Nie taka zła, jak ją malują

Soja może łagodzić objawy menopauzy, zmniejszać stężenie cholesterolu we krwi, wzmacniać kości oraz zmniejszać ryzyko zachorowań na nowotwory. Każda żywność nadużywana i jedzona w zbyt dużych ilościach traktowana jest jako zaburzenie odżywiania. Przypadek Price’a należy do gatunku tych skrajnych. Zmiany, które wystąpiły w jego organizmie są nieodwracalne. Doprowadzenie się do tego stanu trwało wiele lat. Nie istnieją żadne przeciwskazania do spożywania soi przez mężczyzn, w umiarkowanych ilościach jest ona nawet wskazana.

Soja a estrogen u mężczyzn

białko estrogen ginekomastia soja wege wegetarianizm

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl