Szafran – złoty środek na dolegliwości

Szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Za 1 g możemy zapłacić nawet ponad 100 zł. Pochodzi z Euroazji i jest uprawiany od Morza Śródziemnego aż po Chiny. Wykorzystywany był już 3000 lat temu, jako przyprawa, dodatek do kosmetyków i leków. Ma cierpki smak, a zapach przypomina świeżo skoszoną trawę. Błyszczy się delikatnie i ma piękny głęboki czerwony kolor. Pierwsze uprawy znajdowały się w Grecji, obecnie największym producentem jest Turcja, a znany jest z tego, że to złoty środek na dolegliwości.

 szafran - złoty środek na dolegliwości

Popularny lek na wszystko

Szafran był wykorzystywany w starożytności jako popularne lekarstwo na dolegliwości żołądkowe. Przeciwdziałał infekcjom dróg oddechowych, leczył szkarlatynę, ospę, raka, astmę, pomagał przy bezsenności i chorobach serca. Obecnie badania wykazują, że posiada działania antyrakowe, przeciwdziała mutacjom i wpływa na odporność. Ze względu na to, że rozbija wiązania DNA enzymów typu II, blokuje możliwość replikacji zakażonych komórek. Jest także eliksirem młodości. Przyjmowany regularnie przedłuża żywotność i ma pozytywny wpływ na organizm. Zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które niwelują wolne rodniki, szkodliwe dla naszego organizmu. Dodawany jest do kosmetyków, środków farmaceutycznych oraz do innych produktów spożywczych, co często decyduje o ich cenach.

 szafran - złoty środek na dolegliwości

Czerwony rozwesela

Czerwone pręciki mają także właściwości antydepresyjne. Zawarte w szafranie składniki, jak krocyny, posiadają działanie lecznicze w przypadkach zaburzeń samopoczucia. Nie należy jednak łączyć go z lekarstwami na depresję, może mieć to katastrofalny skutek ze względu na interakcje szafranu z innymi substancjami farmakologicznymi. W zbyt dużych ilościach szafran jest zabójczy. Dawka śmiertelna wynosi 20,7 g na kg masy ciała. Odpowiadają za to substancje, które hamują neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym.

Spalacz tłuszczu

Szafran sprawdzi się także w leczeniu otyłości. Ogranicza podjadanie, które najczęściej jest spowodowane nieregularnymi posiłkami, stresem lub zaburzeniami żywieniowymi. Szafran zwiększa wytwarzanie hormonu szczęścia – serotoniny – poprawia z nastrój. Gdy jesteśmy weselsi, jemy rozsądniej oraz mniej, nie zajadamy smutków, a odczuwanie głodu zmniejsza się. Poprawia się także proces trawienia – żołądek wzmacnia się.

 szafran - złoty środek na dolegliwości

Oprócz walorów smakowych, szafran jest niezwykle zdrowy. W małych ilościach, dostarczany do diety, może nie codziennie, korzystnie wpłynie na nasz organizm, zadba o układ trawienny. Ma działanie antynowotworowe. Przeciwdziała replikacji zmutowanych komórek i chroni organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Pomoże także podczas redukcji, spożywając szafran zmniejszymy uczucie głodu i uwolnimy się od podjadania. Pamiętajmy jednak, co za dużo, to nie zdrowo i w tym przypadku, śmiertelnie niezdrowo!

 szafran - złoty środek na dolegliwości
realpharm spalacz suplementy szafran trawienie tłuszczu żołądek

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sklep@realpharm.pl

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl