Witamina D – suplementacja

Witamina życia

Chyba większość z nas zna wpływ witaminy D – zdrowe kości, zęby, witamina życia dba także o prawidłową regulację wchłaniania wapnia i fosforu. Dodatkowo witamina D wspiera układ odpornościowy, mózg i układ nerwowy. Nasz organizm jest w stanie ją wytworzyć samodzielnie – latem jest to najprostsze, ze względu na ilość promieni słonecznych. Mówi się także, że witamina D korzystnie wpływa na odchudzanie. Jednakże, czy witamina D ma faktycznie związek ze spadkiem wagi i z utratą tkanki tłuszczowej?

Na odchudzanie?

Nie od dziś wiadomo, że podstawą osiągnięcia i utrzymania wymarzonej sylwetki oraz zdrowego ciała są dieta i trening. Z pomocą w walce z kilogramami może przyjść również witamina D! Oczywiście należy pamiętać, że sama witamina cudów nie zdziała, natomiast spożywanie produktów o większej zawartości witaminy D lub dodatkowa suplementacja w znacznym stopniu mogą przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.
Badania pokazują, że osoby z prawidłowym poziomem witaminy D w organizmie znacznie szybciej spalają tkankę tłuszczową niż osoby z jej niedoborem. Dzieje się tak poprzez zdolność witaminy do pomocy receptorom znajdującym się w mózgu odpowiadającym za kontrolę apetytu. Dokładniej, organizm jest w stanie wytwarzać leptynę, czyli hormon informujący mózg o tym, że jest się najedzonym.

Same zalety!

Ponadto witamina D obniża produkcję kortyzolu – hormonu stresu, odpowiedzialnego za odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Dodatkowo witamina D pomaga wchłaniać wapń z pożywienia. Gdy mamy niedobory wapnia w organizmie, zaczynają wytwarzać się hormony (PTH i kalcytriol), które przekształcają kalorie w tłuszcz zamiast je spalać.
Badania wykazały, że kobiety z otyłością, które otrzymywały dzienną zalecaną dawkę witaminy D zgubiły 6 razy więcej kilogramów, niż kobiety, których zawartość wapnia w diecie była zdecydowanie zbyt niska. A jaka jest dzienna zalecana dawka witaminy D? Lekarze mówią o 310 a 420 mg na dobę. Jednakże zapotrzebowanie dla każdego będzie różne, może zwiększać się w zależności od aktywności fizycznej. Poza tym, witaminy D nie można przedawkować :).

Witaminę D można uzupełniać bardzo łatwo. Po pierwsze, słońce! Wystarczy 15 minut dziennie w godzinach południowych, czyli w momencie najsilniejszego nasłonecznienia. Niestety, w Polsce, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym słońce nie wystarczy. Braki należy uzupełnić pożywieniem. Największą zawartość witaminy D na 100 g zawierają: sery dojrzewające, jaja, oleje roślinne, tłuste ryby, pestki dyni, siemię lniane, sezam, nasiona chia.

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl