Wyciszający GABA

Czym jest GABA?

GABA to kwas γ-aminomasłowy, niebiałkowy aminokwas, który pełni w układzie nerwowym funkcję głównego neuroprzekaźnika hamującego. Dzieli się na trzy receptory podtypu A, B oraz C; receptor A występuje w każdej komórce nerwowej. Jest wytwarzany także przez nasz organizm – powstaje w ośrodkowym układzie nerwowym na drodze biosyntezy z glutaminianu. Synteza GABA z glutaminianu jest powiązana z cyklem Krebsa. Metabolizm GABA jest zależny od trzech enzymów: dekarboksylazy glutaminianowej, aminotransferazy γ-aminomaślanowej i dehydrogenazy semialdehydu bursztynianowego.  Problemy, jakie mogą wystąpić podczas etapów przekształcania GABA, które katalizowane są przez te enzymy, są powiązane z wieloma chorobami neurologicznymi np. epilepsją z napadami nieświadomości, występującą najczęściej u dzieci. Złe przekształcanie GABA jest także przyczyną zespołów lękowych.

Wyciszający GABA kwas aminomasłowy

Funkcje

Prekursorem GABA jest mózgowy neuroprzekaźnik – glutaminian, anion karboksylowy kwasu glutaminowego, który odpowiedzialny jest za przewodzenie impulsów nerwowych. Rolę prekursora może odgrywać także glutamina, która syntezowana jest w komórkach glejowych, a następnie transportowana do neuronów. GABA jest przenoszony do komórek glejowych, gdzie przekształcany jest w glutaminę. Glutamina jest ważna ze względu na to, że to dzięki niej w naszym organizmie wytwarzany jest amoniak, który utrzymuje równowagę pH w nerkach oraz przyczynia się do usunięcia nadmiaru toksycznych jonów amonowych z naszego mózgu. GABA może pełnić funkcję neuroprzekaźnika lub neuromodulatora. Często stosowany jest w anestezjologii, gdyż ma działanie usypiające, wyciszające oraz właściwości leczące narkolepsję. Zablokowanie działania GABA powoduje „zespół niespokojnych nóg”, a niedobory konwulsje, drgawki, a nawet śmierć.

Wyciszający GABA kwas aminomasłowy

Odpocznij

GABA odpowiada także za zdolność do regulacji systemu dopaminergicznego. Zmniejszone uwalnianie dopaminy w synapsach obniża aktywność ruchową – pozwala organizmowi odpocząć. Kwas γ-aminomasłowy jest stosowany głównie przez sportowców, którzy trenują bardzo intensywnie, po kilka godzin dziennie – przez cały czas ich organizm jest pobudzony do działania. Mięśnie są rozgrzane, spięte, organizm działa na najwyższych obrotach i nie pozwala się wyciszyć. W związku z tym, bardzo często występują problemy z zasypianiem, rozluźnieniem mięśni. Ciągłe wykonywanie jakiejś aktywności, sprawia, że jest się cały czas pobudzonym. Wtedy, jako pierwsze pojawiają zaburzenia snu, które prowadzą do poważnych problemów.

Wyciszający GABA kwas aminomasłowy

Najważniejsza regeneracja

Organizm z czasem zatraca umiejętność wyciszania się, co może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Brak snu jest najpoważniejszym zaburzeniem, które może wystąpić u człowieka i doprowadzić do śmierci. Regeneracja jest najważniejsza dla wszystkich sportowców, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu. GABA oraz inne suplementy wyciszające można dostać w profesjonalnych sklepach z suplementami diety dla sportowców.

Wyciszający GABA kwas aminomasłowy

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl