Zdrowe tłuszcze

Tłuszcz tłuszczowi nierówny

Tłuszcz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest źródłem energii oraz budulcem naszych komórek. Tłuszcze umożliwiają wchłanianie witamin – A, D, E, K. Stymulują także rozwój neuronów oraz pracę mózgu, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego serca i narządów wzroku.

Głównym źródłem jest mięso. Jednakże możemy je znaleźć także w produktach mlecznych, słodyczach, orzechach. Jednak tłuszcz tłuszczowi nierówny.

Wyróżniamy:

– nienasycone kwasy tłuszczowe,

– nasycone tłuszcze, które najczęściej występują w naszej diecie.

Najzdrowsze tłuszcze

Najzdrowszym rodzajem tłuszczów są nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią nas przed chorobami. Najwięcej tych „dobrych” możemy znaleźć w olejach, które królują w diecie śródziemnomorskiej. Oleje, oliwy, zmniejszają stężenie „złego” cholesterolu LDL we krwi, a podwyższają stężenie „dobrego” cholesterolu HDL. Dodatkowo przeciwdziałają miażdżycy, niedokrwiennej chorobie serca, nadciśnieniu. Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 2, dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym takim, jak jednonienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte właśnie w oliwie, oleju, zauważą spadek poziomu glukozy i cząsteczek zapasowego tłuszczu.

Poza znanymi nam olejami – rzepakowym, oliwie, słonecznym, mamy dostęp także do olei kukurydzianych, z pestek winogron, dyni, oleju sezamowego, migdałowego. W tych olejach możemy znaleźć wielonienasyceniowe kwasy tłuszczowe, głównie omega-6. Możemy je używać do sałatek, nie nadają się do smażenia. Na przykład w oleju lnianym jest bardzo dużo kwasów omega-3, należy go przechowywać w zamkniętej szafce ze względu na szybkie utlenianie się pod wpływem temperatury i światła. Spożywany powinien być także na zimno – w wysokich temperaturach traci swoje właściwości, zupełnie jak miód.Ryby takie, jak halibut, łosoś, śledź, dorsz, czyli te bardziej tłuste także bogate są w kwasy omega-3. Na przykład łosoś atlantycki zawiera 1.8 g kwasów omega-3 na 100 g produktu. Produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe często niestety nie idą ze sobą w parze. Na przykład oleje roślinne, na których smażymy rybę, osłabią ilość i działanie kwasów omega-3 w niej zawartych. Podobnie będzie z rybami z puszek.

Tylko zbilansowana dieta

Nasza dieta powinna bilansować kwasy z rodziny omega. Zaburzenie proporcji może prowadzić do destabilizacji naszego organizmu, spowolnić metabolizm, przyczynić się do infekcji pokarmowych, narazić nas na większą ilość infekcji w ciągu roku oraz zaburzyć pracę układu krążenia. Dlatego zadbajmy o prawidłową dietę oraz odrobinę ruchu, popadanie w skrajności jeszcze nikomu nie wyszło na dobre.

 

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl