Aloe vera, czyli „prawdziwy aloes”

Najbardziej znanym gatunkiem aloesu jest Aloe vera, czyli „prawdziwy aloes”. Nazywa się tak, by odróżnić aloes pospolity od tego, który wykorzystywany jest do celów farmaceutycznych i zawiera najwięcej drogocennych substancji.

Większość gatunków aloes ma rozetę dużych, grubych, mięsistych liści. Kwiaty są rurkowate, żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone, gęsto skupione i zawieszone na wierzchołku prostych lub rozgałęzionych, bezlistnych łodyg. Wiele gatunków aloesu wydaje się być pozbawionych łodygi, z rozetą rosnącą bezpośrednio na poziomie gruntu; inne odmiany mogą mieć rozgałęzione lub nierozgałęzione łodygi, z których wyrastają mięsiste liście. Różnią się kolorem od szarego do jasnozielonego. Czasami są w paski lub cętkowane. Niektóre aloesy pochodzące z Południowej Afryki są drzewiaste.

Aloe vera, czyli "prawdziwy aloes"

Spośród 500 gatunków tylko nieliczne były używane jako leki ziołowe, a Aloe vera jest najczęściej używanym gatunkiem. Starożytni Grecy i Rzymianie używali Aloe vera do leczenia ran. W średniowieczu żółtawy płyn znajdujący się wewnątrz liści był wykorzystywany jako środek przeczyszczający, gdyż zawiera spore ilości barbaloiny, mające właściwości wzmagające wypróżnianie.

Aloe vera jest stosowany w medycynie alternatywnej. Zarówno przezroczysta miazga wewnętrzna, jak i żywiczna żółta aloina są stosowane zewnętrznie na ciało, by zniwelować ból spowodowany otarciami i zapobiegać wysuszającej się skórze. Zaś sok z aloesu zwyczajnego jest powszechnie stosowany by zniwelować uczucie dyskomfortu trawiennego.

Aloe vera, czyli "prawdziwy aloes"

Sok z aloesu jest gorzki i używa się go w postaci oleju. Jest aplikowany na rany i przyspiesza proces gojeia. Aloes ma silne działanie przeczyszczające, właściwości bakteriobójcze, wzmaga czynności żółciotwórcze. Nie znajdziemy go w lekach na recepte. Jest stosowany w przemyśle kosmetologicznym i medycynie alternatywnej. Aloes nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące. Wystrzegać się go powinny także dzieci, gdyż ze względu na ich chłonną skórę, szybko przenika do organizmu i może powodować biegunki.

 

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl