L-karnityna, co powinieneś wiedzieć?

L-karnityna, co powinieneś wiedzieć? Na pewno to, że jest pochodną kwasu γ-amino-β-hydroksymasłowego (GABAOB), a jej synteza odbywa się w wątrobie, nerkach i mózgu. L-karnityna odgrywa kluczową rolę podczas transportu kwasów tłuszczowych z cytozolu do mitochondriów. Dość obficie występuje w mięśniach dlatego, osoby, których codziennością jest siłownia potrzebują jej do zwiększenia swojej wytrzymałości i wpłynięcia na prawidłowy rozwój mięśni.

Zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej osoby na karnitynę wynosi średnio 15 mg. Dzienne synteza karnityny wynosi 11–34 mg, a z dietą dostarczane jest codziennie średnio 20 – 200 mg. U wegan i niektórych wegetarian ilość karnityny w pożywieniu jest dużo mniejsza i wynosi ok. 1 mg na dzień. L-karnityna wspomaga odchudzanie oraz pozwala uzyskać dodatkowe źródło energii, zachowując więcej glikogenu w mięśniach. Zwiększa przez to wytrzymałość i efektywność organizmu. L-karnityna pozwala zachować mięśnie w dobrej formie przez cały czas. Mięśnie są zdrowsze, wyglądają świetnie, a regeneracja potreningowa następuje znacznie szybciej.

L-karnityna, co powinieneś wiedzieć?

Aktywacja karnityny następuje z powodu potrzeby utleniania kwasów tłuszczowych, które są wymagane do wytwarzania energii. Podczas silnego skurczu mięśni zmniejsza się stężenie ATP i wzrost stężenia AMP, co prowadzi do aktywacji kinazy białkowej aktywowanej AMP (AMPK). AMPK fosforyluje karboksylazę acetylo-CoA, która katalizuje syntezę malonylo-CoA. Ta fosforylacja hamuje karboksylazę acetylo-CoA, która z kolei obniża stężenie malonylo-CoA i w rezultacie łagodzi hamowanie transportu acylokarnityny tłuszczowej do mitochondriów, umożliwiając w ten sposób utlenianie β w celu uzupełnienia podaży ATP.

Nie naraź się na niedobory

Istnieją dwa rodzaje niedoboru karnityny, pierwotny i wtórny. W tych okolicznościach istnieje specyficzna i naukowa wartość spożycia karnityny. Pierwotny niedobór karnityny jest genetycznym zaburzeniem komórkowego układu transportującego karnitynę, który zazwyczaj pojawia się w wieku pięciu lat z objawami kardiomiopatii, osłabienia mięśni szkieletowych i hipoglikemii. Wtórne niedobory karnityny mogą występować w wyniku pewnych zaburzeń, takich jak przewlekła niewydolność nerek lub w warunkach, które zmniejszają wchłanianie karnityny lub zwiększają jej wydalanie, na przykład przyjmowanie antybiotyków, niedożywienie i słabe wchłanianie.

L-karnityna, co powinieneś wiedzieć?

L-karnityna, acetylo-L-karnityna i propionylo-L-karnityna są dostępne bez recepty (OTC) jako suplementy diety. Karnityna jest często stosowana jako środek wspomagający odchudzanie, poprawiająca sprawność ruchową i poprawiająca dobre samopoczucie. Jest to również lek zatwierdzony przez Food and Drug Administration do leczenia pierwotnych i pewnych wtórnych zespołów niedoboru karnityny.

Jedzenie Porcja Ilość L-karnityny w porcji
Stek wołowy 113,40 g 56 – 162 mg
Mielona wołowina, gotowana 113,40 g 87 – 99 mg
Mleko 250 ml 8 mg
Pierś z kurczaka, gotowana 113,40 g 3 – 5 mg
Lody 120 g 3 mg
Ser – cheddar 56,70 g 2 mg
Pełnoziarniste pieczywo 200 g 0,2 mg
Gotowane szparagi 200 g 0,1 mg

L-karnityna, co powinieneś wiedzieć?

 

carnitine co wiedzieć karnityna l-carnitine realpharm suplementy

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl