Wszystko o beta-karotenie

Beta-karoten to organiczny, silnie zabarwiony czerwono-pomarańczowy pigment występujący w roślinach i owocach. β-karoten jest najczęstszą formą karotenu w roślinach. Jego struktura została opisanaw 1930 r. β-karoten jest prekursorem witaminy A, która jest niezbędna w procesie widzenia i wzmacnia układ odpornościowy. Poniżej znajdziecie wszystko o beta-karotenie.

Źródło karotenoidów

Karotenoidy roślinne są podstawowym źródłem prowitaminy A na świecie, z β-karotenem jako najlepiej znanym karotenoidem prowitaminy A. Inne obejmują α-karoten i β-kryptoksantynę . Absorpcja karotenoidów ogranicza się do dwunastnicy jelita cienkiego i zależy od białka – są również odpowiedzialne za wchłanianie witaminy E (α-tokoferolu).

Beta-karoten przyswaja się w organizmie do 22%. Poziom przyswajalności zależy od postaci β-karotenu, czyli od tego, czy przyjmujemy go z gotowanych, surowych warzyw lub poprzez suplementy diety. Zależy także od spożycia tłuszczów i olejów oraz aktualnych zapasów witaminy A i β-karoten w organizmie.

Wszystko o beta-karotenie

Występowanie

Beta-karoten występuje w wielu produktach spożywczych i jest sprzedawany jako suplement diety. Β-karoten przyczynia się do pomarańczowego koloru wielu różnych owoców i warzyw. Szczególnie bogatym źródłem są: surowy olej palmowy, podobnie jak żółte i pomarańczowe owoce – mango, dynia i papaja oraz pomarańczowe warzywa korzeniowe takie, jak marchew i słodkie ziemniaki. Kolor karotenu jest maskowany przez chlorofil w zielonych warzywach liściastych, jak szpinak, jarmuż, słodkie liście ziemniaczane i słodkie liście tykwy . Wietnamski gac i surowy olej palmowy mają najwyższą zawartość β-karotenu spośród wszystkich znanych źródeł roślin, aż 10 razy więcej niż marchew. Jednak gac jest dość rzadki i nieznany poza swoim rodzimym regionem Azji Południowo-Wschodniej, a surowy olej palmowy jest przetwarzany. Średnie dzienne spożycie β-karotenu mieści się w przedziale 2-7 mg, jak oszacowano na podstawie zbiorczej analizy 500 000 kobiet żyjących w USA, Kanadzie i niektórych krajach europejskich.

Wszystko o beta-karotenie

Nadmiar β-karotenu jest głównie przechowywany w tkankach tłuszczowych ciała. Najczęstszym skutkiem ubocznym nadmiernego spożycia β-karotenu jest karotenodermia, stan nieszkodliwy fizycznie, który stanowi widoczny pomarańczowy odcień skóry powstały w wyniku odkładania się karotenoidu w najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka. Zapasy tłuszczu dla dorosłych są często żółte z nagromadzonych karotenoidów, w tym β-karotenu, natomiast tkanki tłuszczowe niemowląt są białe. Karotenodermia jest szybko odwracalna po ustaniu nadmiernego spożycia.

Zdrowie

Badania są niewystarczające, aby ustalić, czy minimalny poziom spożycia beta-karotenu jest niezbędny dla zdrowia ludzkiego i określić, jakie problemy mogą wyniknąć z niewystarczającego spożycia beta-karotenu, chociaż wegetarianie polegają na karotenoidach, które spełniają wymagania witaminy A. Beta-karoten stosuje się także w celu leczenia lub zapobiegania niektórym chorobom.

Wszystko o beta-karotenie

A beta karoten suplementy witamina zdrowie

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl