Tauryna – skuteczna czy zbyteczna?

Tauryna to związek zasadniczy naszego organizmu, który pomimo swojej obfitości jest niedoceniany. Jako dodatek stosowany w suplementacji sportowców lub kulturystów, tauryna może okazać się świetnym sposobem na poprawienie osiągów, jak również wpłynąć korzystnie na ogólny stan zdrowia, dobre samopoczucie i dłuższe życie.

Czym jest tauryna?

 

Tauryna jest aminokwasem, którego wysokie stężenie znajduje się w mózgu, gdzie wspomaga przemieszczanie się potasu, sodu, wapnia i magnezu. Jest ona również neuroprzekaźnikiem.

Do produkcji tauryny w naszym organizmie potrzebne są pewne witaminy, minerały, enzymy i inne aminokwasy jak cysteina czy metionina. Pozostałą część tauryny dostarczamy do organizmu poprzez naszą dietę, głównie w postaci mięsa i owoców morza, a także nabiału i niektórych warzyw.

 

Ten ważny składnik, mimo że często określany jako mało istotny, odgrywa ważną rolę w wielu aspektach naszego zdrowia. Wpływa korzystnie na pracę mózgu, serca, kości, wzroku, słuchu i wielu innych. Wspomaga także tworzenie żółci, która niezbędna jest w metabolizowaniu tłuszczów. Tauryna może również zwiększać wytrzymałość fizyczną i zwiększa wydajność sportową, a także jest kluczowa dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Jak wynika z badań, może pomagać w łagodzeniu objawów lękowych, ataków paniki oraz przy bezsenności. Znaczną rolę odgrywa ona również w zachowaniu młodości na dłużej.

 

Ponieważ tauryna znajduje się głównie w produktach zwierzęcych, szczególnie wegetarianie narażeni są na jej niedobory. Podobnie jest z osobami cierpiącymi na choroby serca, cukrzycę, nowotwory lub choroby wątroby czy nerek, a  o czym warto pamiętać, wraz z wiekiem, nasza zdolność do wytwarzania tego ważnego składnika maleje.

 

Tauryna w sporcie – skuteczna czy zbyteczna?

 

Niedoceniana tauryna może być doskonałym sposobem na wzmocnienie wydajności. Suplementy tauryny są powszechnie stosowane przez sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe i kulturystów, którym to pozwalają łagodzić skurcze, bóle mięśni czy zmęczenie.

 

  • Jak wynika z badań, w połączeniu z aminokwasami rozgałęzionymi (BCAA), tauryna może zmniejszać bolesność mięśni po wysiłku fizycznym, a dodatkowo zmniejsza zmęczenie mięśni.

 

  • Sportowcy biorący udział w badaniach, po spożyciu kombinacji różnych napojów energetycznych, mieli zwiększoną wytrzymałość, gdy włączono do ich diety taurynę.

 

  • Tauryna może wspomagać neuroprzekaźnik GABA (kwas gamma-aminomasłowy), którego niskie poziomy powoduje stres, nadmierny wysiłek fizyczny, choroby, kontuzje czy zaburzenia równowagi cukru we krwi, a także nietolerancję glutenu. Tauryna działa w mózgu podobnie jak GABA, a dodatkowo stymuluje jej produkcję.

 

  • Ponieważ tauryna wspomaga nasze dobre samopoczucie, jej dodatkowa suplementacja jest pomocna w leczeniu licznych chorób jak depresja, padaczka, alkoholizm, migrenowe bóle głowy, bezsenność czy stres i niepokój. Dobre samopoczucie to ważny czynnik wspomagający pracę sportowca czy kulturysty.

 

Tauryna w napojach energetycznych

 

Tauryna należy do składników, które poza kofeiną i witaminą B, bardzo często dodawane są do napojów energetycznych.

Jak wykazały badania, ilość tauryny stosowana w napojach energetycznych jest jednak tak niska, że nie powoduje żadnych skutków – zarówno ubocznych jak i  korzystnych dla naszego organizmu. Większość korzyści, jakie niosą napoje tego rodzaju, wynikają z węglowodanów i/lub kofeiny, które to mają na celu poprawienie funkcji umysłowych i sprawności fizycznej.

 

Jeżeli zatem chcesz dostarczyć odpowiedniej ilości tauryny, stosowanie napojów energetycznych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto wprowadzić do diety inne rozwiązania, jak jedzenie produktów bogatych w taurynę lub stosowanie dobrej jakości suplementów.

 

Negatywne aspekty stosowania tauryny

 

Głównym negatywnym efektem ubocznym związanym ze stosowaniem tauryny jest ujemny bilans azotowy jaki może wiązać się z jej nadmiernym spożyciem. Jak wynika z badań, przez spożywanie suplementów z tym wartościowym aminokwasem, bilans azotowy może zostać zrównoważony, jednak w nadmiarze mogą pojawić się osłabienie sprawności metabolicznej i obciążenie nerek. Należy również uważać na stosowanie tauryny z niektórymi lekami.

Polecane produkty

International sales manager 22 379 76 23 sales@realpharm.eu

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie adresu e-mail.

FreshMail.pl