Dieta zgodna z grupą krwi

Grupa krwi 0
Dla osób z grupą krwi 0 zalecana jest dieta bogata w mięso. Wartościowe i polecane w tym przypadku jest to chude. Mile widziane są także różnego rodzaju ryby i owoce morza, choć nie wszystkie. Z kolei produkty zbożowe i mleczne są na tej diecie niewskazane. Wedle założeń diety dopasowanej do grupy krwi, osoby z grupą 0 są narażone na tycie, kiedy spożywają gluten i rośliny strączkowe. Podobno również często występują u nich zaburzenia związane z tarczycą, a zwłaszcza jej niedoczynność, wywołane przez niedobór jodu. Warzywa takie jak kapusta, czy brukselka mogą wpływać negatywnie na produkcję hormonów. Szpinak, brokuły i sól jodowana mogą natomiast wspomóc niedomagającą tarczycę. Oczywiście, pełna lista produktów wskazanych i niewskazanych na tej diecie jest bardzo obszerna - ci, którzy rozważają przejście na nią powinni dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi i skonsultować je z lekarzem.
Grupa krwi A
W przypadku osób z grupą krwi A, zaleca się dietę wegetariańską, a nawet wegańską, ponieważ zarówno mięso, jak i nabiał nie są tutaj zalecane. Jest to, w pewnym sensie, przeciwieństwo diety grupy krwi 0. Najbardziej wartościowe dla tych osób są podobno produkty pochodzenia roślinnego, a więc różnego rodzaju warzywa i owoce, choć również nie wszystkie. Jako zamiennik mięsa poleca się w tym przypadku soję, z której można przyrządzić sobie chociażby kotlety. Mleko sojowe także jest zalecane. Oprócz tego na tego rodzaju diecie ważne jest to, aby warzywa i owoce były jak najbardziej świeże i nieprzetworzone. Skutkiem tej diety ma być wspomaganie organizmu w przezwyciężaniu chorób i infekcji, na które osoby z grupą krwi A mogą być bardziej narażone, niż inni.
Grupa krwi B
Jest to chyba najbardziej zbilansowana dieta ze wszystkich, ponieważ nie zaleca aż tak spektakularnego eliminowania z jadłospisu składników, bez których niektórzy nie wyobrażają sobie życia. Jednakże, niewskazane jest tutaj, między innymi, spożywanie pszenicy, roślin strączkowych, czy pomidorów. W niełasce znajdują się również orzeszki ziemne. Powyższe składniki mogą sprzyjać tyciu. Na długiej liście zalecanych produktów możemy znaleźć chociażby niektóre mięsa, choć w nieco ograniczonym spektrum wyboru, jajka, czy chudy nabiał. Dieta dla osób z krwią z grupy B jest z pewnością najbardziej różnorodna i - wydaje się - najbardziej swobodna. Jednak także tutaj znaleźć możemy wskazania i przeciwwskazania.
Grupa krwi AB
Dieta dla osób z grupą krwi AB jest chyba najbardziej skomplikowana, ponieważ łączy dietę grupy A z dietą grupy B, choć czyni to z pewnymi modyfikacjami. Z pewnością jednak dla niektórych zorientowanie się w zasadach odżywiania polecanych dla grupy AB może okazać się dezorientujące. Niektóre rodzaje mięsa i pszenica, to tylko niektóre z produktów, których powinno się tutaj unikać. Mile widziany jest za to, między innymi, nabiał, tofu i owoce morza. Tofu ma tutaj za zadanie wynagrodzić znaczne ograniczenie w możliwości doboru rodzajów mięs, ponieważ te najbardziej popularne - takie jak drób, wieprzowina, wołowina - są niewskazane.
Czy dieta na podstawie grupy krwi ma sens?
Z jednej strony można spotkać głosy, mówiące, że pod względem odchudzania, zdrowia i samopoczucia, dieta dopasowana do grupy krwi ma naprawdę wiele zalet. Jednakże, z opisów tych diet wynika, że z prawdziwie wartościową, zbilansowaną i zrównoważoną dietą nie mają one zbyt wiele wspólnego. Niemal każdy jadłospis określony na podstawie grupy krwi zaleca nam wyeliminowanie poszczególnych składników, które nawet dla osób niezorientowanych w temacie, powinny sprawiać wrażenie potrzebnych. Pamiętajmy o tym, że niedostarczanie odpowiednich ilości substancji odżywczych do naszego organizmu może mieć poważne konsekwencje. Niedobory są groźne i nasze samopoczucie może nie tylko się nie poprawić, ale nawet ulec pogorszeniu. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i jeżeli dostrzegamy jakieś potencjalne zalety z korzystania z diety przeznaczonej dla osób z naszą grupą krwi, nie powinniśmy wdrażać jej w życie bez konsultacji ze specjalistą. Wiele osób świadomie decyduje się na wegetarianizm, czy weganizm - kwestie zdrowotne tych rozwiązań wciąż są dyskusyjne, podobnie jak omawiana w tym artykule dieta - jednakże jeżeli eliminujemy coś ze swojego menu, powinniśmy znaleźć produkty, które wynagrodzą naszemu organizmowi nieobecność poszczególnych produktów i dostarczą odpowiednią ilość witamin i minerałów. Decydowanie się na tak radykalne zmiany w jadłospisie na własną rękę, bez zasięgnięcia opinii lekarza, jest bardzo ryzykowne. Choć niektórzy lekarze uważają, że wyżej wspomniane diety pozytywnie oddziałują na nasz organizm, istnieje również bardzo szerokie grono profesjonalistów z dziedziny medycyny, którzy ostrzegają przed takimi sposobami żywienia. Ostateczna decyzja należy do nas - być może nie lubimy konkretnych produktów i bardzo chętnie się ich pozbędziemy z jadłospisu. Pamiętajmy jednak, aby te braki sobie odpowiednio zrekompensować. To dlatego opinia i pomoc lekarza jest tak ważna. Nie zawsze jedzenie wyłącznie tego, co lubimy, idzie w parze ze zdrowiem.