Darmowa dostawa od 99,00 zł

Rybne zawody: tuńczyk kontra łosoś

2018-10-11
Rybne zawody: tuńczyk kontra łosoś

Wartość energetyczna ryb

    Morskie stworzenia charakteryzują się tym, że w ogóle nie zawierają węglowodanów, dlatego nie należy spodziewać się większego skoku energii po spożyciu którejkolwiek z ryb. W tuńczyku, znajduje się tylko jedna kaloria energetyczna na każdy gram ryby, z kolei łosoś zawiera 1,4 kalorii na jeden gram. W tym wypadku, łosoś okaże się nieco bardziej wartościowy. Dodatkowo, spożycie ponad 200 g tej ryby dostarczy odpowiednią, dzienną dawkę witaminy B6 i B12, które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale również biorą udział w procesie dostarczania energii z innych produktów. 


Lepsze źródło białka?

     Regularne spożywania tuńczyka ma spory wpływ na budowanie masy mięśniowej. 100 gram tej ryby zawiera 23,4 grama białka, podczas gdy w łososiu proporcje te są nieco mniejsze, mianowicie znajduje się w nim 19,8 gram wysokiej jakości białka na 100 gram produktu. Jedna, obiadowa porcja łososia z pewnością dostarczy więc dużo więcej tak potrzebnego, naszemu organizmowi białka. Oprócz tego, dodając do codziennego menu tę rybę, wprowadzimy cenne kwasy omega - 3 i wapno w podobnej ilości do tego znajdującego się w szklance mleka oraz sporą dawkę witaminy D.


Wpływ na masę mięśniową

     Tworząc różnorodną i zbilansowaną dietę, należy pamiętać, że białko nie jest jednym makroskładnikiem, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Liczne badania, które zostały przeprowadzone przez Texas A&M University pokazały, że osoby spożywające potrawy, zawierające cholesterol odnotowały dużo lepszy wzrost masy mięśniowej w porównaniu do tych, będących na diecie niskocholesterolowej. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, że cholesterol znacząco przyczynia się do regeneracji mięśni. Łosoś zawiera 55 gram tego związku, a tuńczyk 44 gram.


Regeneracja po wysiłku fizycznym

     Spożywanie łososia zdecydowanie pomaga zregenerować zmęczone ciężkim wysiłkiem fizycznym mięśnie. W 100 gramach tej ryby znajduje się ponad 2018 mg kwasów omega-3, co ma zdecydowaną przewagę nad 243 mg tuńczyka. Naukowcy z "European Journal of Clinical Nutrition" udowodnili, że wspomniane kwasy tłuszczowe mają znaczący wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych, co z kolei przyczynia się do przyspieszenia procesu regeneracji po treningu. Ponadto, mają one zbawienne działanie na prawidłową pracę serca i mózgu.


Tuńczyk - najważniejsze właściwości

     Wiele owoców morze, w tym tuńczyk zawiera podwyższoną ilość toksyn chemicznych, chociażby rtęć metylową. Osoby, które regularnie spożywają produkty zawierające ten związek, są narażone na wystąpienie zaburzeń nerwowych, takich jak drżenie rąk, problemy związane z pamięcią i koncentracją, a nawet ślepota. Amerykańska organizacja żywieniowa Food and Drug Administration w swoim raporcie zamieściła informację, że w mięsie tuńczyka znajduje się aż dwadzieścia siedem razy więcej rtęci niż w przypadku łososia. Aby sprawdzić, czy włączenie do codziennego jadłospisu tuńczyka nie będzie miało negatywnego wpływu na nasz organizm, przeprowadzono badania wśród mieszkańców Seszeli. Tuńczyk stanowi dla nich podstawę menu, jednak kontrola ich zdrowia nie wykazała żadnego rozwoju chorób neurologicznych. Tuńczyk w puszce z kolei, został poddany testom na występowanie dużej ilości rtęci metylowej. Szczegółowa analiza przeprowadzonych badań wykazała, że w konserwach rzeczywiście występuje wspomniany związek chemiczny, jednak o wiele mniej, niż jego dopuszczalny poziom. 
    Systematyczne spożywanie tuńczyka, ma jednak również wiele zalet. Ryba ta, zalecana jest szczególnie pacjentom, którzy mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto, duża ilość kwasów omega-3 i aminokwasów, zdecydowanie przewyższa ryzyko związane ze spożywaniem rtęci metylowej.


Łosoś - najważniejsze właściwości

     Norwescy naukowcy zauważyli, że włączenie łososia do codziennej diety może prowadzić do otyłości, a nawet wystąpienia cukrzycy drugiego typu. Spowodowane jest to głównie toksynami zawartymi w rybach, szczególnie tych ze stawów hodowlanych. Według wszelkich dietetyków i badaczy zalecane jest spożywanie ryb co najmniej trzy razy w tygodniu. Na rynku można więc zauważyć, znaczący popyt na importowanego, łososia norweskiego. To, że łosoś ma wiele właściwości, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm wiadomo, nie od dziś. Nie tylko pomaga w profilaktyce wielu chorób, poprawia pracę serca oraz naczyń krwionośnych, ale również poprawia pamięć i koncentrację. Dowiedziono jednak, że łosoś, karmiony i hodowany w sztucznych warunkach, nie wpływa aż tak korzystnie na nasze zdrowie. Wszelkie toksyny i związki chemiczne, które spożywają ryby wraz z podawanym pokarmem, odkładają się w tkance tłuszczowej, która następnie trafia do naszego organizmu. Dlatego ważne jest, żeby zwracać szczególną uwagę na pochodzenie i hodowlę danego łososia.


Tuńczyk kontra łosoś

     Analizując skład i właściwości obu ryb, można stwierdzić, że regularne spożywanie każdej z nich ma zarówno spore zalety jak i wady. Łosoś ma o wiele więcej potrzebnych kwasów tłuszczowych, z kolei tuńczyk nie tylko jest dużo tańczy, ale również jest źródłem bardzo cennego dla organizmu białka. Włączenie każdej z ryby do codziennego jadłospisu powinno więc być zależne głównie od indywidualnych preferencji i potrzeb. Decydując się jednak na zakup którejkolwiek z ryb, należy pamiętać o tym, żeby uważnie sprawdzić daną hodowlę, miejsce połowu, a także szczegółowo przestudiować skład znajdujący się na opakowaniu. Należy unikać ryb, które pochodzą z terenów zanieczyszczonych, wyjątkowo tanich oraz takich, które nienaturalnie błyszczą. Prawdopodobnie świadczy to tylko o tym, że taki produkt nafaszerowany jest chemią i toksynami, które zamiast wspomóc nasze zdrowie, mogą tylko dodatkowo zaszkodzić.

     Skład obu ryb znajdujących się w jednej puszcze:
Tuńczyk: białko - 33 g, tłuszcz - 4 g, tłuszcze nasycone - >1 g, kalorie - 181, selen B6 i B12
Łosoś: białko - 28 g, tłuszcz - 18 g, tłuszcze nasycone - >2 g, kalorie - 197, wapń Omega - 3D

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-02-20
Ekspresowa wysyłka, zamówienie następnego dnia już było u mnie.
2025-02-17
.
pixel