Czy olej z ogórecznika warto włączyć do suplementacji?

Wysoka zawartość kwasów GLA
Kwas gamma-linolenowy jest wykorzystywany przez medycynę niekonwencjonalną. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytwarzać, dlatego konieczne jest przyswajanie go z zewnętrznych źródeł. Jest on pozyskiwany głównie z ekstraktów nasion różnych roślin, ale to właśnie olej ogórecznika ma w sobie jego wyjątkowo wysoką zawartość. Za tym faktem oraz istnieniem innych wartościowych substancji kryją się lecznicze właściwości oleju z ogórecznika:
- Właściwości przeciwzapalne.
Olej z ogórecznika pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie zmniejsza ból i zapalenie podczas schorzeń przyczyniających się do powstawania obrzęków (np. reumatoidalne zapalenie stawów). W połączeniu ze środkami farmakologicznymi, jeszcze skuteczniej zwalcza bóle.
- Przeciw nowotworom.
Olej zmniejsza wzrost komórek nowotworów. Idą za tym jego właściwości przeciwutleniające, antymutagenne oraz cytotoksyczne. Żywotność niepotrzebnych komórek skraca się, a życie człowieka wydłuża. Ponadto olej z ogórecznika pomaga chronić łańcuchy DNA, a co za tym idzie, redukuje uszkodzenia genów.
- Redukcja tłuszczu.
Także osobom na diecie odchudzającej olej z ogórecznika przychodzi z pomocą. Zmniejsza poziom gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie.
- Wypryski i zmiany trądzikowe.
Dzięki zawartości GLA omawiany olej uzupełnia jego deficyty w skórze, która nie potrafi go tworzyć. W niektórych przypadkach jest nawet w stanie zastąpić farmakologiczne maści hormonalne. Nawilża skórę, zmniejsza jej szorstkość oraz swędzenie.
- Cholesterol.
Dzięki stosowaniu tej substancji w naszym organizmie zmniejsza się poziom tzw. "złego cholesterolu" (LDL), a zwiększa zawartość "dobrego cholesterolu" (HDL). Ten drugi usuwa nadmiar komórek tłuszczu z tętnic i żył, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju miażdżycy.
- Menstruacja i menopauza.
Kwasy tłuszczowe oraz magnez zawarty w oleju ogórecznika pomagają kobietom podczas menstruacyjnych dolegliwości. Tak samo w przypadku menopauzy- przeżywane objawy zmniejszają się, a okres ten przebiega znacznie łagodniej.
- Kaszel i chrypka.
Stosowany doustnie w postaci kapsułek pomaga w walce z kaszlem i chrypką. Poprawia stan śluzówki jamy ustnej, przełyku, jelit, żołądka oraz, co najważniejsze, błony śluzowej dróg oddechowych. Inne jego zalety zawierają właściwości: wykrztuśne, przeciwzapalne oraz osłaniające.
Przeciwwskazania.
Stosowanie oleju z ogórecznika jest niewskazane dla kobiet w ciąży. Głównym tego powodem jest fakt, że jest on substancją wywołującą skurcze. Z uwagi na jego właściwości rozrzedzające krew, nie powinny go także przyjmować osoby, które długoterminowo przyjmują aspirynę lub warfarynę. Innym przeciwwskazaniem jest doświadczenie w przeszłości drgawek- w tym przypadku stosowanie tego rodzaju oleju powinno się skonsultować z lekarzem.
Olej u niektórych osób może powodować problemy żołądkowe. Zaliczamy do nich takie objawy jak biegunka lub wzdęcia. Podczas stosowania ekstraktu z ogórecznika w dużych dawkach lub długoterminowo, należy regularnie konsultować się z lekarzem. W takim przypadku zalecane są okresowe badania czynności wątroby.
Podsumowanie.
Olej z ogórecznika jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu kwestiach zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. Z tego powodu warto go stosować. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać o przeciwwskazaniach w jego przyjmowaniu oraz pilnować, aby spożywana dawka nie była zbyt duża. Potencjalne zagrożenia zdrowotne związane z przedawkowaniem tego oleju nie są nam jeszcze dokładnie znane. Zalecana dawka dzienna to od 1000 do 1300 mg oleju z ogórecznika. W takiej ilości znajduje się od 240 do 300 kwasów tłuszczowych GLA. Podczas zakupu oleju warto się upewnić, czy w swoim składzie zawiera niewielką ilość witaminy E. Jej występowanie uniemożliwia zepsucie się oleju.