Witamina C- Jej rola i skutki niedoboru w organizmie

Sposób działania witaminy E
Witamina E to grupa witamin, w której skład wchodzą między innymi tokoferole. Witamina E dodatkowo rozpuszcza się w tłuszczach, a jej nadmiar magazynowany jest w naszym organizmie. Ma ona niezwykle korzystny wpływ praktycznie na cały organizm człowieka. W medycynie znana jest jako witamina płodności, natomiast w kosmetologii używa się terminy ,,witamina młodości''. Witamina E to świetna ochrona dla naszego organizmu, ponieważ jest ona jednym z najlepszych antyoksydantów. Dzięki temu powstawanie wolnych rodników w naszym ciele jest zablokowane. To świetna bariera dla stresu oksydacyjnego. Dodatkowo zapobiega ona procesom zlepiania się płytek krwi, dlatego chroni organizm przed miażdżycą i innymi chorobami układu krwionośnego. Ponadto ma ona również ogromny wpływ na wydolność ludzkich mięśni. Ogrywa ona również rolę w przekazywaniu sygnałów w ludzkim ciele, dlatego można powiedzieć, że substancje przemieszczają się dzięki niej znacznie szybciej.
Gdzie można znaleźć witaminę E?
Niedobór witaminy E jest stosunkowo rzadko spotykany. Dlaczego tak sę dzieje? Dlatego, że jest ona magazynowana w organizmie. Kiedy organizm ma jej za dużo, wówczas ,,odkłada'' ją na później. Niestety osoby, które cierpią na celiakię, mukowiscydozę, czy zespół Bassena-Kornzweiga, mają problemy związane z wchłanianiem się tłuszczów. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem i stosowanie odpowiednich suplementów diety oraz leków, które tę wchłanialność miałyby poprawić.
Objawy niedobory witaminy E
Do najczęstszych objawów związanych z niedoborem witaminy E należy:
- Anemia,
- Obniżona odporność,
- Zmęczenie,
- Infekcje,
- Nieprawidłowe działanie systemu nerwowego,
- Problemy skórne.
Często zdarza się natomiast przedawkowanie witaminy E. Kiedy przez kilka dni będziemy spożywać dawkę około 1000 mg, wówczas możemy mieć bóle i zawroty głowy, biegunki i bóle mięśni.
Jak suplementować witaminę E?
Suplementacja tej witaminy jest dziecinnie prosta. Każdy człowiek ma jednak inne zapotrzebowanie na nią. Zalecana dawka dzienna do spożycia to 8 mg dla kobiet oraz 10 mg dla mężczyzn. Odpowiednia suplementacja pozwoli zmniejszyć wszelkie niedobory tej witaminy w organizmie i przykre skutki jej niedoboru.