Darmowa dostawa od 99,00 zł

Wapń kluczowy składnik spalania tłuszczu?

2018-09-19
Wapń kluczowy składnik spalania tłuszczu?

Wapń a odchudzanie



Badania nad zależnością poziomu wapnia w diecie oraz poziomem tłuszczu zaczęły się jakieś 10 lat temu. We wcześniejszych latach, nikt nie miał pojęcia, iż ten pierwiastek jest, aż tak bardzo pomocny w okresie odchudzania czy tycia. Aktualnie badania udowodniły, iż wapń jest powiązany bezpośrednio z poziomem tłuszczu. Mały podaż wapnia w diecie oraz jego niedobór może zwiększyć ilość tego składnika odkładającego się w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych tkanki tłuszczowej, co doprowadza do jej przerostu, czyli do otyłości. Jest to spowodowane wpływem przyjmowania wapnia na sam układ hormonalny człowieka. Mała ilość wapnia w diecie, później we krwi, oddziałuje na wydzielanie dwóch hormonów takich jak kalcytriol i parathormon, które doprowadzają do takiego stanu. Zależność jest więc oczywista, im większa podać wapnia w diecie, tym mniejsza ilość tkanki tłuszczowej, natomiast niska podaż wapnia powoduje większy rozrost tkanki tłuszczowej, czyli otyłość.

Kolejne badania wykazały, iż zwiększenie podaży wapnia w diecie z 400 do 1000 mg na dobę, pozwala stracić nawet od 4 do 5 kilogramów w ciągu roku. Jest to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza z tego względu, iż badane osoby nie zwiększyły aktywności ruchowej, nie zmieniły diety czy stylu życia. Jedyne co się zmieniło co podaż wapnia.

Wapń jest składnikiem w diecie, który zazwyczaj kojarzy nam się ze zdrowiem zębów oraz mocnymi kośćmi. Jednak posiada on wiele innych funkcji i odgrywa bardzo dużą rolę w organizmie każdego z nas. Jest on przede wszystkim pomocny w walce z nadwagą. Właśnie w trakcie odchudzania powinniśmy pamiętać o odpowiedniej podaży tego składnika. Niestety w wielu dietach odchudzających, wapnia jest zbyt mała ilość, co nie wpływa korzystnie na proces zrzucania zbędnych kilogramów.



Rola wapnia w naszej diecie



Wapń przede wszystkim znajduje się w naszych kościach, jego mała ilość jest również w tkankach miękkich, płynach międzykomórkowych i krwi. Wapń jest bardzo potrzebnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Przede wszystkim:

  • bierze udział w skurczach mięśni
  • aktywuje enzymy, które oddziałują na przemiany metaboliczne
  • zmniejsza alergie pokarmowe oraz skórne
  • pełni ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi
  • wpływa na pobudliwość układu nerwowego
  • bierze aktywny udział w procesach przemian energetycznych
  • pomaga przy utrzymywaniu równowagi kwasowo- zasadowej w organizmie

Niedobór wapnia w organizmie

Kiedy przez dłuższy czas nie dostarczamy odpowiedniej ilości wapnia organizmowi, wysyła on nam wówczas wyrażne sygnały. Obserwujemy wówczas takie skutki niedoboru jak:

  • krzywica, zahamowanie wzrostu, niedorozwój umysłowy u dzieci
  • osteoporoza
  • depresja
  • słabe włosy i paznokcie
  • skłonność do powstawania siniaków przy uderzeniach
  • nadmierna pobudliwość oraz drażliwość

Co może być powodem niedoboru wapnia?

  • zbyt mała ilość tłuszczów w pożywieniu
  • problemy hormonalne
  • małe spożycie wapnia wraz z pożywieniem
  • zaburzenia wchłaniania wapnia
  • zbyt niskokaloryczna dieta

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń?



Zapotrzebowanie na wapń jest różne, zależy przede wszystkim od stanu fizjologicznego, wieku i płci. Zwiększone zapotrzebowanie na ilość wapnia mają przede wszystkim kobiety w ciąży i w trakcie laktacji, osoby starsze, dzieci i młodzież. Odnotowuje się także większe zapotrzebowanie na wapń u mężczyzn po 66 roku życia, a także u kobiet po 51 roku życia. Osoba dorosła powinna przyjmować średnio od 1000 do 1200 mg dziennie. Osoby aktywne fizycznie powinny zażywać wapń w ilości 1700 mg dziennie, niektórym sportowcom lekarze zalecają spożycie w ilości nawet więcej niż 2000 mg dziennie.



Gdzie znajdziemy źródło wapnia?



Wapń znajduje się przede wszystkim w przetworach mlecznych takich jak: twaróg, ser, kefir, jogurt. Świetnym źródłem wapnia są również sery twarde podpuszczkowe. W parmezanie znajduje się 1100 mg wapnia na 100g sera. W mleku znajdziemy 300 mg wapnia na 250 ml mleka.

Inne produkty nienabiałowe posiadające w sobie wapń to: mak, szprotki, sardynki, śledzie, figi, sezam, wody zmineralizowane, natka pietruszki, jarmuż, brokuły, szpinak, migdały. Ludzki organizm w najlepszym stopniu przyswaja wapń z ryb, ponieważ jest w nich zawarta także witamina D.

Wapń jest niezwykle cennym składnikiem naszej diety i warto o nim pamiętać. Zdarza się, iż zapominamy o nim i w niewystarczającej ilości dostarczamy go organizmowi. Przez co może pogorszyć się stan naszych kości, zębów, a także możemy mieć problem ze zbędnymi kilogramami. Wykazana zależność pomiędzy spożyciem wapnia a masą ciała, zachęca do dbania o ten składnik mineralny, zwłaszcza w okresie odchudzania. Jeśli nie jesteś pewien, ile dokładnie powinieneś spożywać dziennie wapnia, możesz skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem, który zaleci ci optymalną ilość wapnia, jaką powinieneś dostarczyć organizmowi. Miej również na uwadze, iż wszelkie badania nad wapniem dokonywano jedynie na składniku pochodzącym z produktów mlecznych. Nie badano suplementów diety posiadających w składzie wapń.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 212 opinii
pixel