BCAA na zakwasy - czy działa?

BCAA - czym jest?
BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina - trzy związki należące do aminokwasów egzogennych, tzn. tych, które należy przyjmować z zewnątrz - z pokarmem lub poprzez suplementację.
BCAA w przeciwieństwie do innych aminokwasów charakteryzują się inną budową chemiczną (wykazano tu obecność rozgałęzionego łańcucha alifatycznego bocznego) oraz tym, iż metabolizm tych związków przebiega przede wszystkim w tkance mięśniowej, a nie jak w przypadku pozostałych aminokwasów - w wątrobie.
Suplement BCAA od dawien dawna jest polecany przez specjalistów jako środek wspomagający wysiłki nad sylwetką. Wspiera on bowiem zarówno spalanie tkanki tłuszczowej, jak i przyspiesza przyrost mięśni. Ale czy likwiduje zakwasy?
Czy BCAA zmniejszy zakwasy?
Jak wykazują liczne badania, BCAA pomoże w zmniejszeniu objawów bólowych w postaci zakwasów zarówno u osób niewytrenowanych, jak i u zawodowych sportowców. Podczas pewnego eksperymentu naukowego udowodniono, iż u kobiet trenujących, które przyjmowały przed wysiłkiem BCAA wystąpiły mniejsze dolegliwości niż u tych, które jej nie stosowały.
Wnioskując z wielu dowodów naukowych - aminokwasy BCAA znacznie wpływają na zmniejszenie objawów opóźnionej bolesności powysiłkowej w mięśniach. Skutki zostały udowodnione u osób trenujących i tych, które na co dzień nie ćwiczą. Aby uchronić się przed powstaniem zakwasów, należy stosować minimum 0,1 g tegoż suplementu na 1 kg masy ciała.