Jelita i mózg, co łączy te narządy ?

Jelita i mózg - co te narządy łączy ze sobą?
Współcześni naukowcy udowodnili, że jelita i mózg mają więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Ludzkie jelita pokryte są bowiem gęstą siecią komórek nerwowych, takich jak te, z których zbudowana jest kora mózgowa. 100 milionów - tyle wynosi liczba neuronów, które znajdują sie w naszych jelitach. Badania zaś dowodzą, że układ neuronów jelitowych działa niezależnie od mózgu.
Innymi słowy, nasz drugi mózg odpowiada za takie procesy jak trawienie pokarmu i wchłanianie substancji odżywczych, a także wydalanie. Dzięki temu nasz pierwszy mózg, czyli ten znajdujący się w głowie, jest odciążony od tego typu "przyziemnych" zadań i może się skupić na wyższych celach.
Jelita, dieta i rozpoznawanie smaków
Produkty w naszej codziennej diecie są naszpikowane substancjami, które są rozpoznawane przez nasz organizm i wpływają na działanie neuroprzekaźników w mózgu. Te z kolei potrafią wytwarzać neurony znajdujące się w naszych jelitach. Takim neuroprzekaźnikiem będzie np. acetylocholina, wpływająca na zdolność zapamiętywania, możliwa do pobudzenia choćby poprzez spożywanie ziemniaków.
Jelita odpowiadają również za receptory smaku - głównie słodyczy. Zajmują się rozpoznawaniem glukozy, będącej głównym źródłem energii dla organizmu. Zaburzenia wchłaniania tego cukru mogą zaś prowadzić do otyłości i związanych z tym schorzeń. Przykładowo osoby cierpiące na cukrzycę typu II mają problem z nadmiernym i zbyt szybkim wchłanianiem tego cukru.
Neuronowy przepływ informacji
Oczywiście byłoby to zbyt proste, gdyby tak potężna liczba neuronów, jaka znajduje się w jelitach, była odpowiedzialna jedynie za trawienie pokarmu czy dostarczanie doznań smakowych. Naukowcy udowodnili, że istotnie tak nie jest. Otóż jelita i mózg są w ciągłej komunikacji ze sobą. Układy nerwowe w mózgu i jelitach przesyłają do siebie informacje za pomocą nerwu błędnego - najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie.
Komunikacja odbywa się przez większość czasu jednostronnie, a więc to przede wszystkim jelita wysyłają informacje do mózgu. I nie są to byle jakie informacje, ponieważ neurony znajdujące się w jelitach potrafią wytwarzać neuroprzekaźniki takie jak dopamina czy serotonina. Dzięki temu mózg dowiaduje się o różnego rodzaju zagrożeniach, potrafi nawet reagować na stres.
Stan jelit wpływa na samopoczucie
Dzięki postępującej nauce i rosnącej liczbie badań coraz bardziej przekonujemy się, że rola jelit w ludzkim organizmie ma ogromne znaczenie. Należy pamiętać, że mikroflora jelitowa oddziela bakterie pożyteczne od szkodliwych, pełniąc funkcję ochronną dla organizmu. Mikroflora daje nam również energię i chęć do podejmowania działań w życiu codziennym, zaś jej zaburzenie może prowadzić do niepożądanych skutków, jak stres czy nawet stany lękowe.
Aby do tego nie doprowadzić, należy zadbać o prawidłowe odżywienie organizmu. Konieczne jest dostarczanie z pożywieniem prebiotyków i probiotyków. Zaburzona mikroflora jelit może prowadzić bowiem do chorób o podłożu psychicznym. W takiej sytuacji ktoś, kto nie ma pojęcia o złożonej roli jelit w organizmie, powie: "To wszystko jest w twojej głowie". Tymczasem źródło problemu może być gdzie indziej - w naszym drugim mózgu.