Jaki wpływ na nasz organizm ma błonnik?

Dostarczanie błonnika
Niestety niewiele osób dostarcza do organizmu tyle błonnika, ile należy. Jest on zawarty w wielu produktach, jednak zazwyczaj ludzie nie mają takiej świadomości i biorą pierwszy produkt, jaki wpadnie im w ręce. Co należy kupować? Przede wszystkim fasolę i orzechy, które również idealnie poprawią jakość funkcjonowania naszego mózgu i zaostrzą procesy poznawcze, jak pamięć, czy koncentracja. Błonnik ma też wpływ na pracę serca człowieka. Spożywając błonnik wraz z pożywieniem, zyskujemy pewność, że dostarczamy też cennych witamin i minerałów, których organizm potrzebuje. Nie można nigdy zapominać o zdrowej diecie. Oczywiście błonnik możemy przyswajać również dzięki suplementacji.
Suplementy zawierające błonnik
Na szczęście na półkach sklepowych możemy znaleźć suplementy diety, które są bogate w błonnik. To on poprawia jakość naszego życia i nasze codzienne funkcjonowanie. Błonnik musi być dobrany jednak do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Warto więc zapytać o radę lekarza. Suplementy zawierające błonnik mogą mieć różną formę-proszku, tabletek lub kapsułek. Każdy wiec z pewnością będzie mógł wybrać dla siebie najlepszą formę suplementacji. Błonnik zawiera ligniny, czyli związki, które w szybki sposób można znaleźć w komórkach roślinnych. Udowodniono naukowo, że błonnik obniża ilość złego cholesterolu w naszym ciele i zwiększa poziom dobrego cholesterolu. Błonnik uzyskany w laboratorium ma w sobie polidekstrozę, poliole oraz maltodekstryny. Człowiek potrzebuje dziennie około 25 gram. błonnika.
Błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny
Błonnik rozpuszczalny bez wątpienia zatrzymuje trawienie i wychwytuje wilgoć. To on reguluje poziom cholesterolu w krwi człowieka. Źródłem tego błonnika są orzechy, jabłka i płatki owsiane, które dostępne są w większości sklepów. Błonnik nierozpuszczalny z kolei zmniejsza problemy związane z trawieniem i zapobiega powstawaniu wielu nowotworów jak nowotwór jelita grubego. Zalecany jest często podczas diet odchudzających.
Uwaga
Błonnik nie może być łączony z niektórymi lekami antydepresyjnymi. Należy skonsultować się z lekarzem przed jego zażyciem.