Zdrowotne działanie melisy

Jakie właściwości ma melisa?
Melisa powszechnie uważana jest za doskonały środek uspokajający i nasenny, dlatego też z powodzeniem wykorzystywana jest jako produkt łagodzący stany napięcia nerwowego, rozdrażnienia, stresu oraz łagodzi objawy towarzyszące zespołowi przewlekłego zmęczenia. Ponadto leczy bóle migrenowe i doskonale przywraca równowagę organizmowi przy nerwicy sercowej.
Wśród szerokich właściwości leczniczych melisy warto wskazać te wspierające organizm przy problemach gastrycznych. Napar z melisy mobilizuje organizm do wytwarzania soków żołądkowych, ułatwiając trawienie ciężkostrawnych posiłków, takich jak bigos czy grochówka. Można ją również stosować przy skurczach jelit i kolce. Warto wspomnieć, że melisę najlepiej pić w domowym zaciszu – działa ona wiatropędnie i lekko moczopędnie. Ponadto melisa sprawdza się doskonale jako środek łagodzący bóle miesiączkowe.
Według niektórych badań melisa ma również zbawienny wpływ na ludzki mózg poprawiając naszą pamięć i koncentracje. Regularne spożywanie naparu z melisy pozytywnie wpływało również na osoby chorujące na Alzheimera przyczyniając się do poprawienia funkcji poznawczych. Pozytywne skutki zaobserwowano również u osób zagrożonych demencją starczą.
Melisa jest również doskonałym ziołem stosowanym w dermatologii. Niektóre składniki zawarte w liściach tego zioła działają antybakteryjnie i antywirusowo, przez co melisa jest niebywale skuteczna w walce z opryszczką, a regularne płukanie jamy ustnej chroni przed występowaniem zapalenia dziąseł.